yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

pSLC Nedir? SLC ile Farkı Ne?

NAND flash yonga kullanan depolama eserleriyle karşılaştıysanız, pSLC ve SLC üzere tabirlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu tabirlerin ne manaya geldiğini ve birbirleri ortasındaki farkları anlamak, gereksiniminiz için en âlâ depolamayı elde etmenize yarar sağlayabilir.

Bu depolama cinsleri ortasında büyük farklar var. Bu farklar aygıtınızın işleyişi üzerinde de büyük bir tesire sahip olacak kadar kıymetlidir. Şayet yanlış tercihte bulunursanız aygıtınızda önemli arızalara yol açabilir.

NAND, bir güç kaynağına bağlı olmadığında bile dataları saklayabilen kalıcı bir flash bellektir. Güç olmadığında bile dataları tutabilme özelliği NAND’ı dahili, harici ve taşınabilir aygıtlar için harika bir seçenek haline getiriyor.

USB şoförler, SSD’ler ve SD kartların tümü flash teknolojisini kullanarak bilgisayarınız, cep telefonunuz yahut dijital kameranız üzere aygıtlar için depolama alanı sağlar. Piyasada çeşitli NAND çeşitleri bulunmaktadır. En kolay sözle anlatmak gerekirse, her bir çeşidi birbirinden ayıran şey hücre başına depolanabilen bit sayısıdır.

Bitler, sırf iki bedelden birini (0 yahut 1 / açık ya da kapalı) tutabilen bir elektrik yükünü temsil eder. NAND cinsleri ortasındaki temel farklar maliyet, kapasite ve dayanıklılıktır.

Dayanıklılık, bir flash hücresinin deforme olmaya başlamadan evvel tutabileceği Programlama yahut Silme (P/E) döngüsü sayısına nazaran belirlenir. P/E döngüsü bir hücreyi silme ve yazma sürecine denir. Mevcut NAND teknolojisi ne kadar çok P/E döngüsüne dayanabilirse, aygıtın dayanıklılığı da o kadar uygun olur.

Yaygın NAND flash depolama çeşitleri SLC, pSLC, MLC, TLC, QLC ve 3D NAND’dir. Biz de bu makalede SLC ve pSLC’yi tanıtarak ortasındaki farkları inceleyeceğiz.

SLC Nedir?

SLC, tek düzeyli hücre (single-level cell) manasına gelir. Her hücre başına sadece 1 bit saklar. Bu da ya 0 ya da 1’dir. Bilgiler olabildiğince süratli yazılır ve okunur. NAND tipleri ortasındaki en dayanıklısıdır. Zira yaklaşık 100.000 P/E döngüsünü takviyeler.

Oldukça güvenebileceğiniz bir çeşit olduğundan, endüstriyel eserlerde SLC tercih edilir. Lakin bu her eserde bulunması gerektiği manasına gelmez.

Bunun sebebi ise epeyce kıymetli olması ve düşük kapasitede bulunmasıdır. Dediğimiz üzere ekseriyetle endüstriyel kullanımlar için uygundur. Örnek vermek gerekirse, sürat ve dayanıklılık gerektiren sunucu şekli şeyler için önerilir.

pSLC Nedir?

pSLC ise kelamda tek düzeyli hücre (pseudo single-level cell) manasına gelir. pSLC NAND flash çeşidi, MLC NAND flash tipinin bileşenlerini kullanır. Bu noktada ufak bir MLC NAND flash tipi parantezi açmamız gerektiğini düşünüyorum.

MLC, her hücresinde birden fazla bit saklıyor olmasından dolayı çok düzeyli hücre manasına gelmektedir. Her hücre başına 2 bit saklamaktadır. MLC, SLC’den daha yüksek data yoğunluğuna sahip olduğu için daha yüksek kapasitelerde üretilebilir.

Ayrıca MLC’nin SLC’den daha ucuz olduğunu da söylemiş olalım. Yaklaşık 10.000 P/E döngüsüne sahiptir. Yani bilgi kusurlarına karşı daha hassastır. Bu nedenle SLC’ye kıyasla dayanıklılığı düşüktür.

Özetle, pSLC’nin de MLC hücrelerine benzediğini düşünürseniz hücreler daha küçük alanlara bölünmüştür. Bu da bozulmalar, hücre karışıklığı, okuma bozukluğu, bilgi tutma sorunları üzere sıkıntılara daha yatkın olduklarını gösterir.

pSLC ve SLC’nin bu noktada çok derecede farklı olduklarını anlayabiliyoruz. pSLC bir öteki deyişle MLC kadar ucuz ve yüksek kapasiteye sahip lakin SLC üzere sağlam olarak pazarlanan bir tiptir.


SLC MLC TLC QLC Çeşitleri Ortasındaki Farklar

Mimarisinin yanı sıra, bellek kartının kullanım ömrü de epeyce etkilenmektedir. Örneğin, belleğin sık sık yine yazıldığı (tipik olarak bir veritabanında bilgi depolayan kullanıcı) yahut yüksek/düşük sıcaklıkların kelam konusu olduğu durumlarda daha ucuz olan MLC kartlarının kullanılması pek mantıklı olmayabilir.

Veri yazma sırasındaki elektrik kesintileri, dataların anlık olarak bozulmasına ve hatta büsbütün kaybolmasına neden olabilir. Hem SLC hem de pSLC kartları bu tıp tehlikelere karşı korumalıdır. Bu gerçeklere dayanarak, satın almadan evvel kartın kullanılacağı şartları ve beklentilerinizi göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Monitörlerde Renk Gamı Nedir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.