yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Yapay Zeka İş Hayatını da Değiştiriyor: Microsoft Copilot

Günümüzde teknolojiyi artık hayatımızın çabucak her noktasında kullanıyoruz. İş, cümbüş, toplumsallaşma ve daha birçok şey. Yapay zeka (AI) teknolojileri geliştikçe teknolojiler, münasebetiyle hayatımız da değişiyor. Teknoloji devleri yapay zekayı tüm platformlarında, işletim sistemlerinde ve yazılımlarında daha sık kullanmaya başladı.

Microsoft, iş hayatında yeni jenerasyon yapay zekanın gücünden daha fazla yararlanmak için yeni bir platform tanıttı: Microsoft 365 Copilot. Yeni platform, LLM’lerin (büyük lisan modelleri-large language models) gücünü Microsoft Graph ve Microsoft 365 uygulamalarındaki bilgilerle birleştirerek üretkenliği artırmayı hedefliyor. Microsoft Lideri ve CEO’su Satya Nadella, Copilot’u o denli özetliyor:

Bugün çalışma formumuzu temelden değiştirecek, yeni bir üretkenlik artışı dalgasının kilidini açacak olan bilgi süreçle etkileşim formumuzun evrimindeki bir sonraki büyük adımı işaret ediyor. İş için yeni copilot’umuzla insanlara daha fazla yetki veriyor ve teknolojiyi en üniversal arayüz olan doğal lisan aracılığıyla daha erişilebilir hale getiriyoruz.

Teknoloji devi ayrıyeten yeni bir tahlil daha duyurdu: Business Chat (İş Sohbeti). Business Chat, daha evvel hiç yapamadığınız şeyleri yapmak için lisan modellerini, Microsoft 365 uygulamalarını ve kullanıcı datalarını (takviminiz, e-postalarınız, sohbetleriniz, evraklarınız, toplantılarınız ve kişileriniz) kullanacak. Örneğin “ekibime eser stratejisinde yaptığımız güncellemeleri anlat” üzere doğal lisan komutları vermek, işleri kolaylaştırmak mümkün. Nihayetinde ise yapay zeka sabahki toplantılara, e-postalara ve sohbet hususlarına dayalı bir durum güncellemesi oluşturabiliyor.

Copilot, Microsoft 365’e iki formda entegre edildi. Her gün kullandığınız Microsoft 365 uygulamaları (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams gibi) artık yapay zeka takviyesine sahip. Böylece kullanıcıların çalışmalarıyla bağlı olarak yaratıcılığın ortaya çıkarılması, marifetlerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Microsoft, Copilot ile saklayacağınız, değiştireceğiniz ve istemediğiniz her şeyin denetiminin sizde olduğunu söylüyor. Yeni yapay zeka dayanaklı çözümlerle Word’de daha yaratıcı, Excel’de daha analitik, PowerPoint’te daha etkileyici ve Outlook’ta daha üretken olabilirsiniz. En azından Microsoft’a nazaran bu türlü.

Microsoft 365 Copilot’un İşleyişi

Copilot’un fonksiyonlarını üç başlıkta özetleyecek olursak;

Yaratıcılık

Word’de yeni bir sayfa oluşturduğunuzda bile yapay zeka çabucak devreye giriyor. Copilot, üzerinde düzenleme ve yineleme yapabileceğimiz hazır bir taslak sunarak yazma, kaynak bulma ve düzenleme müddetlerini daha verimli formda kullanmamıza imkan tanıyor.

Doğal olarak, yapay zekanın her vakit yanılma hissesi var; yani sonuçlarda bazen yanlışlıklar olabilir. Fakat küçük yanılgıları düzeltmek tekrar bizim elimizde. Müellif olarak denetim her vakit bizde. Copilot’tan yazıyı kısaltmasını, tekrar yazmasını yahut geri bildirim vermesini isteyebilirsiniz.

Öte yandan, PowerPoint’teki fonksiyonlar geçmişte hazırladığınız bir dokümandan ilgili içeriği ekleyerek kolay bir komutla hoş sunumlar oluşturmanıza yardımcı olacak. Excel’de ise Copilot ile trendleri tahlil edebilir ve saniyeler içinde profesyonel görünümlü bilgi görselleri oluşturabilirsiniz.

Üretkenlik

Hepimiz bir işle uğraşırken bir noktaya odaklanmak isteriz, fakat vaktimizin büyük bir kısmı sıkıcı işlerle geçer. Microsoft’un yapay zekası iş yükünü hafifletmek üzere burada. Outlook’tan başlayarak, uzun e-posta dizilerini özetlemekten önerilen karşılıkları süratle hazırlamaya, gelen kutusunun saatler değil dakikalar içinde temizlenmesine kadar birçok hususta işlerimizi kolaylaştıracak.

Yöneticiler Teams’de toplantıların verimli geçmesini ister. Copilot, toplantı sırasında gerçek vakitli olarak kimin ne söylediği ve insanların nerede tıpkı fikirde olup nerede birebir fikirde olmadıkları da dahil olmak üzere değerli tartışma noktalarını özetleyebiliyor ve tekliflerde bulunabiliyor. Power Platform’da ise Copilot ile bireyler tekrarlayan misyonları otomatik hale getirebiliyor ve sohbet robotları oluşturabiliyor.

GitHub bilgilerine bakılırsa Copilot üretkenlik konusunda epeyce başarılı. GitHub’da Copilot kullanan geliştiricilerin %88’i daha üretken olduklarını, %74’ü daha tatmin edici işlere odaklanabildiklerini ve %77’si bilgi yahut örnek aramak için daha az vakit harcadıklarını söylüyor.

Öte yandan Copilot yalnızca ferdi işlerde tesirli değil. Yapay zeka, her kuruluş için yeni bir bilgi modeli yaratabiliyor. Bunu yaparken de devasa bilgi ve içgörü kaynaklarından yararlanıyor. Business Chat, data havuzundan gereksiniminiz olan bilgi ve içgörüleri ortaya çıkarmak için tüm iş dataları ve uygulamaları baz alarak genel bir çalışma yapmakta. Böylece şirket içinde bilgi akışı sağlanırken birtakım şeylerin karşılığı çoktan yapay zeka tarafından verilmiş olacak. Business Chat’e Microsoft 365.com’dan, iş hesabıyla oturum açıldığında Bing’den yahut Teams’den erişmek mümkün olacak.

Beceri Gelişimi

Copilot, marifetleri daha ileri bir düzeye taşımak ve insanların şimdi öğrenemediği şeylerde daha süratli yol katetmesini sağlayacak. Kullanıcılar genelde Microsoft 365’te bulunan binlerce komut ortasından sırf “tablo ekle” üzere muhakkak komutları kullanmakta. Artık tüm altyapı yapay zeka tarafından kullanılacak.

Yazılım devine göre Copilot, insanların yapay zeka ile çalışma formunu ve yapay zekanın beşerlerle çalışma biçimini temelden değiştirecek. Her yeni çalışma biçiminde olduğu üzere bir öğrenme eğrisi var, lakin bu yeni çalışma biçimini benimseyenler süratle avantaj elde edecekler.

Copilot Sistemi: Kurumsal Kullanıma Hazır Yapay Zeka

Microsoft, Copilot Sistemi ile kurumsal kullanıma hazır yapay zeka sunmak için eşsiz tahlillere sahip olduğunu söylüyor. İş maksatlı kullanıma yatkın olan yapay zeka tahlili, Microsoft 365’e yerleştirilen ChatGPT‘den daha fazlasına sahip. Özetle Copilot, GPT-4 de dahil olmak üzere yapay zeka lisan modellerinin gücünü Microsoft 365 uygulamaları ve Microsoft Graph’teki iş bilgilerinizle birleştirmek için perde gerisinde çalışan gelişmiş bir sürece ve düzenleme motoru olarak tanımlanıyor. Ve büsbütün iş datalarına dayanıyor.

Yapay zeka dayanaklı LLM’ler büyük lakin hudutlu bir bilgi topluluğu üzerinde eğitilmekte. İş dünyasında üretkenliğin kilidini açmak için LLM’leri inançlı, uyumlu ve saklılığı koruyan bir formda iş datalarıyla entegre etmek gerek. Microsoft 365 Copilot, hem data akışı hem de Microsoft Graph’e gerçek vakitli erişime sahip.

Sonuç olarak dokümanlar, e-postalar, takvim, sohbetler, toplantılar, kayıtlı bireyler ve öteki iş dataları dahil olmak üzere tüm bilgiler yapay zeka tarafından kullanılmakta. Tüm bu bilgiler anlık duruma nazaran derleniyor. Örneğin o anda bulunduğunuz toplantı bilgileri, bir mevzu hakkında gönderilen/alınan e-postalar, geçen hafta yaptığınız sohbet konuşmaları dahil olmak üzere birçok şeyin birleşimiyle birlikte son kullanıcıya hakikat ve alakalı karşılıklar sunulması amaçlanıyor.

Güvenlik

Tüm bu cümlelerden sonra aklınıza güvenlik telaşları gelmiş olmalı. Microsoft, her şeyin kapsamlı güvenlik, uyumluluk ve kapalılık yaklaşımı üzerine inşa edildiğini vurgulamış. Microsoft 365’e entegre edilen Copilot, kuruluşun tüm pahalı güvenlik, uyumluluk ve saklılık unsurlarını ve süreçlerini otomatik olarak benimsemekte. Yazılım devine nazaran, iki faktörlü kimlik doğrulama, uyumluluk hudutları, kapalılık müdafaaları ve daha fazlası Copilot’u güvenebileceğiniz yapay zeka tahlili haline getiren faktörler.

Bununla birlikte, yapay zeka dayanağının milyonlarca kişinin her gün kullandığı uygulamalara entegre edildiği belirtilmiş. Microsoft 365 Copilot, milyonlarca insanın günlük olarak kullandığı Word, Excel, PowerPoint, Outlook ve Teams üzere yazılımlara dahil edildi.

Copilot’un Geleceği

Yazılım geliştiricisi, önümüzdeki aylarda Copilot’u tüm üretkenlik uygulamalarına getireceklerini söylüyor. Şu an için fiyatlandırma ve lisanslama hakkında bir bilgi paylaşılmadı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Instagram’ın Kaybolan Reels Butonu İçin Süreksiz Tahlil

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.