Güncel Teknoloji Sitesi HaberleriTeknoloji Sitesi Haberlerine TeknolojiSitesi.Net ile ulaşın...

Facebook’un Yüz Tanıma Teknolojisine Karşı Toplu Dava

Illinois eyaletinde açılan davada, Facebook’un ‘etiketleme önerileri’ teknolojisinde, kullanıcıların yüklediği fotoğraflardaki arkadaşlarının yüzünü tanımasının eyalet yasalarına aykırı olduğu savunulmuştu. Davanın şikayet dilekçesinde, Facebook’un kullanıcıların izni olmadan biyometrik bilgilerini topladığı iddia ediliyor.

FACEBOOK KARŞI ÇIKIYOR

Facebook ise iddianın temelsiz olduğunu iddia etti ve hukuk mücadelesini sonuna dek vereceklerini açıkladı. Federal yargıç James Donato, bir grup Facebook kullanıcısının toplu dava açmasına izin verdi.

HERKES TAZMİNAT ALABİLİR

Toplu davayı açabilecek grup ‘Facebook’un 7 Haziran 2011’den sonra yüz şablonları yaratıp, sakladığı, Illinois eyaletinde yaşayan kullanıcılar’ diye tanımlandı.

Toplu davalarda, ilgili gruptaki herkes tazminat almaya hak kazanabiliyor.

Yargıç Donato kararında ‘Facbook, tazminat miktarının milyarlarca doları bulabileceğine inanıyor’ dedi.

YÜZ TANIMA TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Facebook Haziran 2011’de ‘etiketleme önerisi’ özelliğini başlatmıştı. Bu özellikte, mevcut yüz veritabanının yardımıyla kullanıcının yüklediği fotoğrafta olabilecek kişilerin etiketlenmesi öneriliyor.

Yargıç Donato, kararında teknolojinin arkasındaki dört aşamalı süreci şöyle tanımladı: Facebook, yardı sayfalarında yüz şablonlarının, kullanıcının etiketlendiği fotoğraflardaki benzerliklere dair bilgilerle oluşturulduğunu söylüyor.

Şirket ‘Eğer, bir Facebook fotoğrafında hiç etiketlenmemişseniz ya da Facebook fotoğraflarındaki tüm etiketleri kaldırırsanız, hakkınızdaki bu bilgelere sahip olmayız’ diyor.

Etiketleme önerisi özelliği pekçok ülkede yok ve ABD’li kullanıcılar da Facebook ayarlarına gidih bu özelliği kapatabiliyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yeni meslekler 2019,