Teknoloji Sitesi, Teknoloji Haberleri, Teknoloji Siteleri İsimleri
Güncel Teknoloji Sitesi HaberleriTeknoloji Sitesi Haberlerine TeknolojiSitesi.Net ile ulaşın...

Dünya’ya Düşen Elmas Yok Olmuş Bir Gezegene Ait Çıktı

Kayanın ait olduğu ‘öngezegenin’ milyarlarca yıl önce Merkür ya da Mars büyüklüğünde iken gerçekleşen bir çarpışma sonucu parçalandığı düşünülüyor. Nature Communications isimli yayın organında yayımlanan araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarına göre bu çaptaki bir elması oluşturacak basınç ancak bu büyüklükteki bir gezegende bulunabilir.

ÇOK BÜYÜK BİR BASINÇ İLE OLUŞMUŞ

Araştırmacılar, Sudan’ın kuzeyindeki Nubian çölüne dağılan parçalar üzerinde üç farklı mikroskopla inceleme yaparak, 2008 TC3 adı verilen asteroidin mineral ve kimyasal karakteristiğini ortaya koydu.

Bilim insanları, inceledikleri elmas içinde bulunan bazı materyallerin ancak 20 gigapascal üzerinde oluşabileceği sonucuna vardı. Bu basınç seviyesinin ise ancak ‘büyük bir gezegen gövdesinde’ ortaya çıkabileceğini savundu.

İsviçre’deki Lozan Federal politeknik okulundan Farhang Nabiei, bu inceleme ile ‘ortadan kaybolmuş bu büyüklükteki bir kütleye ait ilk ikna edici delilin elde edildiğini’ söyledi.

ÖNGEZEGEN TEORİSİNİ DE GÜÇLENDİRDİ

Elde edilen bulguların, Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin, onlarca öngezegene ait kalıntılardan oluştuğu teorisini de güçlendirdiğini savunuluyor.

Bu çarpışma sonucu oluşan meteorların, uzay kayası kategorisine girdiği ve Dünya ile çarpışan maddelerin yüzde 1’ine tekabül ettiği belirtiliyor. Araştırmacılar bu tip elmas meteorlarının aynı öngezegenin kalıntıları olabileceğini de düşünüyor.

Bir önceki yazımız olan Banyo paspas seti çeşitlerinde büyük fırsatlar başlıklı makalemizde Banyo paspas seti ve evimfix.com hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2019 model otomobiller